Parasiitide invasioonide ennetamine

Arvestades parasiitide ebameeldivaid pilte Internetis, ajakirjades, arvavad paljud, et see probleem neid kindlasti ei puuduta. Kuid see ei olnud nii, kõik võivad nakatuda parasiitidega! On tõestatud, et elu jooksul muutub peaaegu iga inimene vähemalt korra helmintide, algloomade "koduks".

Kuidas siis olla? Probleemi lahendus on pädev ennetus, mida käsitleme selles artiklis.

Parasiitidest numbrites ja faktides

Vaatamata kaasaegse meditsiini arengule on parasitoosi ennetamine endiselt aktuaalne.Järgmised arvud ja faktid tõendavad ennetusmeetmete vajalikkust:

 1. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel kannatab parasitoosi käes üle 4, 5 miljardi inimese. Parasiidid põhjustavad igal aastal 16 miljonit surma.
 2. Euroopas kannatab parasiitide nakatumise all iga kolmas elanik.
 3. Rohkem kui 70% meie riigis elavatest inimestest on nakatunud toksoplasma - parasiitidega, mis võivad põhjustada nägemiskahjustusi ja neuroloogilisi häireid.
 4. Igal aastal haigestub helmintiaasidesse vähemalt 20% haridus- ja haridusasutustes käivatest lastest.
 5. Inimest võivad korraga rünnata kuni 15 liiki algloomi ja üle 250 liigi erinevaid usse. Helmintiaasid moodustavad umbes 89% kõigist parasiitide invasioonidest.
toksoplasmoosi tekitaja organismis

Parasiidid on võimelised nakatama mitte ainult seedetrakti, vaid ka teisi elutähtsaid organeid - südant, maksa, neere ja aju. Läbi keha liikudes põhjustavad nad elundite ja kudede mehaanilisi kahjustusi, sapiteede ummistusi ja põletikulisi protsesse. Lisaks võivad need põhjustada immuunsuse vähenemist, allergilisi reaktsioone ja onkoloogiat.

Millised on parasitoosi tüübid?

Parasiithaigusi on palju. Kõige levinumad neist on:

 • geohelmintiaas- haigused, mida põhjustavad parasiidid, mis viivad läbi ühe elutsükli mullas. Nende parasiitide munad võivad maapinnas ellu jääda kuni 7 aastat, elades üle tugevate külmade ja jäädes invasiivseks;
 • zooantroponoos- parasiitinfektsioonid, mis mõjutavad nii inimesi kui loomi;
 • puhtad antroponoosid- ainult inimestele omased haigused.

Eraldi eristatakse parasiitide invasioonide hulgas nakkushaigusi, mille puhul parasiidid võivad inimeselt inimesele edasi kanduda.

Kuidas saab inimene parasiitidega nakatuda?

Parasiithaiguste allikad võivad olla:

 • majapidamistarbed korteris, avalikud kohad, transport;
 • toiduained - halvasti pestud köögiviljad, puuviljad, toores või ebapiisavalt töödeldud liha, kala. Eriti sageli täheldatakse parasiitidega nakatumist suvel, mil rikastame toidulauda vitamiinidega: värsked marjad, köögiviljad, maitsetaimed. Need tooted võivad sisaldada mullaterasid ja seega parasiitide mune;
 • kraanivesi, vesi jõgedes, järvedes. Tiigis ujudes võivad parasiidid sattuda inimkehasse läbi naha, limaskestade, vee allaneelamise tagajärjel;
 • Lemmikloomad. Kõigil lemmikloomaomanikel on suur tõenäosus zooantroponoosidesse nakatuda;
 • laste liivakastid. Näiteks laste liivakastides võib leida loomade väljaheiteid, mis tähendab, et on olemas helmintidega nakatumise võimalus.

Parasiitidega nakatumise tavaline põhjus on halb isiklik hügieen.Nakatumine võib tekkida siis, kui te ei pese käsi pärast avalikes kohtades külastamist, tualetis käimist, rahaga tegelemist, koduõuel töötamist, kala, liha, salatite küpsetamist.

On mitmeid ameteid, kus inimestel on oma töö iseloomu tõttu suur tõenäosus parasiitidega nakatuda. Selliste spetsialistide hulka kuuluvad torumehed, loomakasvatusettevõtete, põllumajandusettevõtete, toiduainetööstuse ja territooriumi koristajad.

On ka parasiite, mida kannavad putukad. Näiteks kärbsed, sääsed.

parasiitide nakatumise allikad

Parasiitide ennetamise ühenduse põhimõtted

Meie riigi territooriumil registreeritakse aastas umbes 1 miljon parasiithaigustega patsienti. Sellega seoses on parasiitide leviku tõkestamiseks välja töötatud ennetusmeetmed. Ennetamise põhiprintsiibid hõlmavad järgmist:

 1. Parasitoosihaigete õigeaegne tuvastamine ja ravi.Õigeaegselt paranenud inimene ei kujuta endast ohtu teistele.
 2. Parasiitide invasioonide patogeenide õigeaegne hävitamine desinfitseerimis- ja desinsektsioonimeetoditega.See hõlmab reovee ja toidu desinfitseerimist ning avalike kohtade putukate tõrjumist. Näiteks võib puhkekohtade ravimine sääskede eest ära hoida selliseid haigusi nagu dirofilariaas.
 3. Keskkonna kaitsmine parasiite sisaldavate substraatide põhjustatud reostuse eest.Esiteks on see prügikastide õigeaegne desinfitseerimine, vältides värskete loomade väljaheidete kasutamist põllumajanduses väetisena. Need nõuded on sätestatud seadusandlikul tasandil ja neid tuleb rangelt järgida.
 4. Parasiitide invasioonide ennetamine kemoterapeutiliste ainete abil.Näiteks reisides troopikasse või kohtadesse, kus malaaria on endeemiline, on vaja kasutada malaariavastaseid ravimeid. Sellised vahendid takistavad malaaria teket isegi võimaliku nakkuse korral. Sama võib öelda ka elanikkonna kutserühmade kohta. Loomafarmide, põllumajandusettevõtete töötajatele soovitatakse teatud perioodidel parasiitinfektsioonide kemoprofülaktikat.
 5. Populatsiooni immunoprofülaktika ehk immuniseerimine parasiitide invasioonide tekkekoldeid.See meede on rohkem seotud algloomade kui helmintiaaside nakatumise ennetamisega.
 6. Elanikkonna üldise sanitaarkultuuri parandamine.

Isiklikud ennetusmeetmed parasiitide vastu

Pole olemas maagilist vahendit, mis kaitseks inimest kõigi parasiitide sissetungi eest. Parasiitidega nakatumise ennetamine on mitmetahuline ja hõlmab paljusid aspekte. Ennetusmeetmed sõltuvad parasiidi tüübist, selle arengutsüklist, sellest, kuidas see inimkehasse satub.

Siiski võib välja tuua põhireeglid, mis vähendavad parasiitide tekke riski:

 • isikliku hügieeni järgimine: käte põhjalik pesemine pärast avalike kohtade külastamist, lemmikloomadega kokkupuudet, enne söömist;
 • korteri regulaarne märgpuhastus desinfektsioonivahenditega;
 • voodi ja aluspesu regulaarne keetmine;
 • lihatoodete ostmine volitatud kaubanduskohtades;
 • liha, kala piisav kuumtöötlus, mis peaks olema vähemalt 30 minutit. Samuti on tõhus viis parasiitide vastu võitlemiseks kala ja liha eelkülmutamine;
 • köögiviljade, puuviljade, ürtide põhjalik pesemine ja keetmisvee töötlemine;
 • joomine pudelis, keedetud vesi;
 • toidu kaitsmine putukate eest;
 • regulaarne parasiitide kontroll.

Taimed, mis võivad kaitsta parasitoosi eest

Tõhus meede helmintide ja algloomadega nakatumise ennetamiseks on dieedi rikastamine taimede, parasiitidevastase toimega maitseainetega.Praeguseks on teada rohkem kui 50 taimeliiki, millel on parasiitidele kahjulik mõju:

 • kalmuse juured. Taim on võimeline nakatama parasiitide närvisüsteemi ja väljutama neid kudedest, elunditest;
 • vahukommi juured. Toimib parasiitidele, mis elavad veres, lihaskoes;
 • basiiliku lehed ja varred. Basiiliku parasiitidevastane toime on sarnane vahukommi omaga;
 • marjad, varred, lehed, lodjapuu juured. Taim on eriti tõhus maksa mõjutavate parasiitide vastu;
 • Nelk. Nelgi tõhusus parasiitide vastu on teada juba iidsetest aegadest. Nelk on kahjulik lame-, lint-, ümarussidele, algloomadele. Lisaks on see efektiivne bakterite ja viiruste vastu;
 • Granaat. Parasiitidevastase toimega pole mitte ainult granaatõuna viljad, vaid ka koor. Granaatõunakoortest saab teha teed;
 • juured, lilled elecampane. Nad tapavad parasiite, mis mõjutavad seedetrakti ja närvisüsteemi. Lisaks eemaldab taim kehast toksiine;
 • oregano õhust osa, mida kasutatakse teede valmistamiseks. Taimel on kahjulik mõju algloomadele, seentele, oportunistlikele mikroorganismidele;
 • naistepuna. Võitleb aktiivselt jämesoole interstitsiaalses ruumis elavate luminaalsete parasiitide vastu;
 • ingveri juured. Nad on võimelised väljutama parasiite hingamisteedest, seedetraktist. Taimel pole mitte ainult parasiidivastaseid, vaid ka põletikuvastaseid, immunomoduleerivaid omadusi;
 • puuviljad, seemned, viburnum lilled. Taim ajab parasiidid välja bronhopulmonaalpuust, urogenitaal-, seedetraktist. Lisaks on sellel põletikuvastane toime;
 • kardemoni seemned. Mõjub võimsalt parasiitide, algloomade vastsete staadiumidele, omab seenevastast toimet;
 • koriandri seemned (koriander) on tavaline ürt, mida kasutatakse sageli salatites. See väljutab hästi sooleparasiite;
 • kaneeli. Ei kaota oma parasiidivastaseid omadusi isegi pärast kuumtöötlust;
 • nõges. Efektiivne nahka, soolestikku, hingamiselundeid mõjutavate parasiitide vastu;
 • viiruk. Sellel on eriti kahjulik mõju hingamisteede ja närvisüsteemi parasiitidele;
 • hariliku takja juured, lehed, varred. Soodustada bronhopulmonaarses puus, lümfisüsteemis paiknevate parasiitide elimineerimist.

Parasiitidele mõjuvad hävitavalt ka kress, punane pipar, seesam, lutsern, vaarikas, kadakas, kask, põldmünt, koirohi, võilill, petersell, tansell, kummel, rabarber, pähkli lehed, apteegitill, küüslauk.

maitsetaimed parasiitide vastu

Parasiitidevastaste omadustega taimi tohib kasutada ainult profülaktilistes annustes.Näiteks taimed nagu naistepuna, raudrohi, tansy on suurtes kogustes mürgised ja nende üledoos ohtlik. Kui te pole kindel konkreetse taime ohutuses, konsulteerige kindlasti spetsialistiga.

Eraldi tasub peatuda küüslaugu toimel. Parasiitide vastu võitlemise rahvapäraste ravimite hulgas on küüslauguga klistiir üks esimesi kohti. Kuid tegelikult on see meetod ebaefektiivne ja väga ohtlik. Enamik parasiite elab peensooles, mida klistiir ei mõjuta. Võimalik tüsistus pärast küüslauguga klistiiri on soole limaskesta põletus.