Ussid lastel: märgid, sümptomid, ravi, ennetamine

lapsed võivad tänaval ussidega nakatuda

Parasiithaigus (helmintia invasioon)- mittespetsiifiliste valulike sümptomite tekkimine, mis on tingitud helmintide või algloomade elutähtsast aktiivsusest lapse kehas.

Kõigi elu jooksul? inimene kannab korduvalt erinevaid parasiithaigusi. Kõige sagedaminiussid diagnoositakse lastel. . . Seda soodustab laialdane levimus keskkonnas? tsüstide, munade, parasiitide vastsete keskkond, ebapiisav hügieenioskuste areng, samuti immuunsüsteemi nõrgenemise perioodid? seedetrakti limaskestade kaitse, mis kaasnevad mõne lapse arengufaasiga.

Kõige levinumad ja uuritud haigused onaskariaas, enterobiaas ja giardiaas- on kõikjal registreeritud. Igal aastal nakatub maailmas umbes 650 miljonit inimest askariaasiga, 460 miljonit inimest enterobiaasi (Chan M. S. , 1997) ja meie riigis diagnoositakse aastas enam kui 2 miljonit nematoodiga patsienti.

Lapse kehal on mitmeid omadusi, mis soodustavad kõrget parasiitnakkuste riski? invasioonid:

 • metaboolsete protsesside kõrge aktiivsus;
 • regulatiivsete mehhanismide ebaküpsus;
 • ülitundlikkus erinevate tegurite mõju suhtes;
 • kriitiliste arenguperioodide olemasolu.

Neid lapse eluperioode iseloomustab kohanemisprotsesside intensiivsus ja kaitsevarude vähenemine koos keskkonna intensiivse mõjuga.

Usside ennetamine lastel.

Kahjuks suhtutakse praegu helmintiaasi ennetamisse, nagu ka teistesse haigustesse, ainult tuvastatud patsientide raviks. Kas see on üks laste seas levinud parasitooside leviku põhjustest, mis häirib kõigi kehasüsteemide moodustumist ja viib krooniliste haiguste tekkeni? isegi kui see on loomulik? lapse desinfitseerimine aja jooksul.

pinworms laste kehas

Ussidega nakatumise peamine tingimus on lapse seedetrakti limaskesta loomuliku, immuunse ja kaitse rikkumine.

Emane pinworm

Lapse seedetrakti immuunkaitse võib tinglikult jagada spetsiifiliseks ja mittespetsiifiliseks.Mittespetsiifiline kaitse hõlmab normaalse seedimise tingimuste kompleksi: ensümaatiliste süsteemide küpsus, normaalse pH taseme hoidmine seedetrakti erinevates osades, normaalse mikrofloora aktiivsus, piisav motoorika.

Sellise haiguse jaoks nagugiardiaas, on invasiooni soodustavaks teguriks sapi ebaregulaarne ja ebapiisav eraldumine soolestikku koos sapipõie arengu kõrvalekalletega (konstriktsioonid, kõverused).Läbiviidud uuringute kohaselt lastel ilmnenud giardiaasiga kaasnes 100% juhtudest sapiteede düsfunktsioon.

Lapsed taastumisperioodilpärast ägedaid sooleinfektsioone, pärast ulatuslikku antibiootikumravi, samuti kroonilise seedesüsteemi patoloogiaga patsientidelensüümidega varustatuse, normaalse floora ja soolemotoorika häired muudavad ka seedetrakti parasiitide suhtes haavatavamaks.

Imetamise kestus ja kvaliteet on parasitoosi ennetamisel hindamatu tähtsusega.Kunstlikule söötmisele üleminekul või lisasöötmise kasutuselevõtul suureneb parasiitide sissetungi oht järsult.

Seedetrakti limaskestade spetsiifilise immuunkaitse mehhanism on üks iidsemaid organismi immuunkaitsesüsteeme, arvestades, et helmintiaasid on inimkonnaga kaasas olnud palju aastatuhandeid. Seda esindavad peamiselt vere eosinofiilid ja immunoglobuliin E.

Helmintiliste-algloomade invasioonide immuunvastuse tunnuseks on selle nõrk spetsiifilisus, mis on tingitud parasiitide antigeenide heterogeensusest. Koos immuunvastuse stimuleerimisega on helmintidel ka immunosupressiivne toime. See mõjutab negatiivselt inimese vastupanuvõimet bakteriaalsete, viiruslike ja muude infektsioonide suhtes, vähendab ennetava vaktsineerimise efektiivsust.

Seega järgmineLaste helmintiaasi ennetamise viisid:

 1. Pikaajaline rinnaga toitmine.
 2. Hügieenioskuste õigeaegne edendamine.
 3. Seedetrakti krooniliste haiguste ravi.
 4. Normaalse soole mikrofloora säilitamine.
 5. Immuunsüsteemi tugevdamine.

Usside sümptomid ja tunnused lastel

Dirofilaria

dirofilariae organismis lastel

Parasiitide mõju lapse kehale toimub nii kohalikul tasandil kui ka paljude kehasüsteemide kaasamisel.Kohalik mõjuparasiidid teostavad, põhjustades proteolüütiliste ensüümide ja hüaluronidaasi vabanemise tagajärjel limaskesta põletikku, häirides aktiivselt seedimisprotsesse, seedetrakti motoorikat ja mõjutades mikrofloora koostist.

Süsteemne mõjuilmneb parasiidi poolt lapse organismi kahjustava toidu kasutamisest, allergiate ja autoimmuunprotsesside esilekutsumisest, immuunsuse sihipärasest allasurumisest, üldisest mürgistusest ja mikrobiotsenoosihäiretest.

Atoopilise dermatiidiga laste hulgas avastatakse parasitoose 69, 1%, samas kui giardiaasi kõigist invasioonidest? on 78, 5%.

75, 3% juhtudest kaasnevad parasitoosiga mitmesugused seedetrakti funktsionaalsed häired.

Parasitooside kliinilises pildis eristatakse ägedat ja kroonilist faasi.Äge faas(invasioon) - üldine allergiline reaktsioon rändvastsete antigeenidele ja parasiitide arengu varases staadiumis:palavik, tursed, nahalööbed, lihasvalu, liigesevalu, lümfadenopaatia, valu kopsudes, kõhus, eosinofiilide arvu suurenemine, düsproteineemia. Kroonilises faasis domineerivad sümptomid ja sündroomid, mis peegeldavad patogeeni parasiteeriva organi või süsteemi talitlushäireid.

Lapse kehasse tungides on parasiitidel võime rikkuda mikroökoloogilist tasakaalu ja põhjustada mikroobse floora tasakaaluhäireid.

Soolefloora rikkumine parasitoosiga:

 • Escherichia coli koguhulga vähenemine normaalse ensümaatilise aktiivsusega alla 300 miljoni / g
 • Escherichia coli arvu suurenemine vähenenud ensümaatilise aktiivsusega rohkem kui 10% Escherichia coli koguhulgast
 • Kokkfloora esinemine kogustes, mis ületavad 25% mikroobide koguhulgast
 • Laktobatsillide arvu märkimisväärne vähenemine: kahe või enama suurusjärgu võrra (vähem kui 105)
 • Soolestiku biotsenoosi rikkumine

Parasitoosi diagnoosimine.

Siiani otsitakse lihtsat, taskukohast ja usaldusväärset meetodit helmintiaasi diagnoosimiseks. Saadaolevad otsese visuaalse tuvastamise tehnikad nõuavad mitut kordusuuringut. Helmintia invasiooni diagnoosimise tuntud meetoditel on mitmeid puudusi, mis on seotud nii parasiidi arenguomaduste kui ka inimkeha seisundi ja reaktsioonivõimega.

Samal ajal võivad kulutatud jõupingutused olla kasutud, kui uuring viiakse läbi tsüstide või munade tootmise pausi ajal. Näiteks emaste usside munarakutamise sagedus määrab 1-2-kordse uurimismeetodiga perianaalse kraapimise ebainformatiivsuse. Tsüstide sekretsiooni eripära lamblia poolt nimetatakse "vahelduva tsüstide sekretsiooni nähtuseks", mille puhul massilise tsüstide sekretsiooni faasid asenduvad negatiivsete faasidega, mis võivad kesta 2-3 päevast 2-3 nädalani. Selle perioodi jooksul on Giardia tuvastamine roojas peaaegu võimatu.

Kaudsed uurimismeetodid (spetsiifiliste antikehade määramine) on ebapiisava spetsiifilisuse ja usaldusväärsusega.

Parasiitide määramine PCR meetodil ei saa kalliduse ja keerukuse tõttu olla skriining, kui näiteks lasteasutuse lasterühmale on vaja uurida.

Parasitoosi kaudsed laboratoorsed tunnused võivad olla aneemia, basofiilia, eosinofiilia, ASAT-i tõus.

kuidas parasiidid lastel välja näevad

Toksokara

Lastekliiniku MONIKI spetsialistide uuringud näitasid, et üle 3-aastase lapse kõhuõõne organite ultraheliuuringul on parasitoosi kaudseteks tunnusteks hepatosplenomegaalia, parenhüümi ebaregulaarsus väikestest hüperkajalistest signaalidest ja suurenenud lümfisõlmed põrna väravates. .

Helmintiaasiga lapse portree:

Emotsionaalselt labiilne jamureliklaps kuivagakahvatu nahk, Koossuurenenud lümfisõlmed, II-III astme adenoidid, "kleepuvad" suunurkadesse, "geograafiline" keel, koosvähenenud või selektiivne söögiisu, sageli ilmingutegaallergiad,Koosebastabiilne väljaheide, sagedamini kalduvusega veelduda

Ascariasis

Areng toimub kahes etapis: ränne ja soolestik. Nakatumine tekib siis, kui küps ümarussi muna neelatakse alla koos mullaosakestega köögiviljadel, maitsetaimedel, marjadel.

Munast vabanenud vastne siseneb sooleseina ja lümfivooluga võib see siseneda maksa ja kopsudesse.

Kopsudes, maksas ja sooltes põhjustab see hemorraagiaid.

Ascariasisavaldab suurt mõju laste toitumise kvaliteedile ja immunoloogilistele mehhanismidele. Võib põhjustada valu paremal ülakõhus, katarraalseid sümptomeid, hingamisteede allergiaid, seedetrakti häireid, oksendamist, kõhulahtisust.

Enterobiaas

Kõige tavalisem teiste helmintiaaside seas. Nakatumine tekib munade alla neelamisel määrdunud kätest, köögiviljadest, maitsetaimedest, majapidamistarvetest.

Toidu imendumise ja seedimise protsessid on häiritud. Soole mikrofloora on häiritud. See toob kaasa lapse kehakaalu languse, kasvu ja arengu hilinemise.

Giardiaas

Giardia- üherakulised lipukesed, elavad peensooles. Nakkuse allikad on inimesed või lemmikloomad. Infektsiooni ägedas faasis on lapsel vesine vahune väljaheide, kõhupuhitus, oksendamine, punetiste sarnased lööbed (mitte alati).

Kroonilises faasis - kõige sagedamini - atoopiline dermatiit ja krooniline mürgistus.

Giardiaasi uurimine on näidatud:

 • seedetrakti haiguste esinemisel, millel on kalduvus kroonilisele kulgemisele koos sagedaste, kuid mõõdukalt väljendunud ägenemistega;
 • neurotsirkulatsiooni düsfunktsiooniga, eriti koos seedetrakti häiretega;
 • püsiva vere eosinofiiliaga;
 • allergilise sündroomiga;
 • teadmata päritolu hepatomegaaliaga (valu ülakõhus).

Usside ravi lastel.

Ravi peaks algama spetsiifiliste anthelmintikumide kasutamisega, dieediga.

Parasiitidevastaste ravimite vastuvõtt tuleks läbi viia, võttes arvesse nakkusetekitaja tüüpi.

Parasiitide ravi

I etapp:anthelmintiline (antiprotoosne) ravim

II etapp: kursusenterosorbendid- 5 päeva

III etapp:ensüümpreparaadid- 7-14 päeva

IV etapp:bioloogilised ravimid- 7-21 päeva

V etapp:vitamiinide ja mineraalide kompleks

Seoses helmiinide aktiivse hävitamisega on vaja meeles pidada võimalikku reaktsiooni parasiitidevastasele ravile - teisel kolmandal päeval võib lapse enesetunne halveneda, ilmneda lööbed, palavik, kõhuvalu, iiveldus, oksendamine. See on normaalne reaktsioon, mis ei nõua ravimi katkestamist, vaid vastupidi, näitab ravi efektiivsust. Sellise reaktsiooni vältimiseks antakse enterosorbente.

Kuna helmintiaasiga kaasneb sageli fermentopaatia, on hädavajalik lisada raviskeemi ensüümpreparaadid.

Düsbioosi nähtuste kõrvaldamiseks, mikrofloora funktsioonide taastamiseks, immuunsuse stimuleerimiseks (mis sõltub otseselt mikrofloora seisundist), on hädavajalik võtta probiootikume.

Vitamiini-mineraalide kompleksid on vajalikud polümikrotoitainete vaeguse korrigeerimiseks.

Kokkuvõtteks tahaksin veel kord märkida helmintiaasi ennetamise tähtsust, nimelt soolestiku normaalse mikrofloora ja keha kui terviku säilitamist. See on eriti oluline nii lastele kui ka täiskasvanutele, sest terve mikrofloora ja tugev immuunsus on inimkeha kõige olulisem kaitse helmintia invasiooni eest, mis on välja töötatud sajandeid!